Jdi na obsah Jdi na menu
 


   Tak k nám dnes (17. 3. 08) dorazila zásilka se semínky  a návodem k pěstování.

Obrazek

Dobrý den,

Právě se k Vám dostala do rukou zásilka se semínky v rámci projektu "Probouzení jara". Na světě roste přibližně 200 druhů borovic. Jejich vzhled je závislý na prostředí, ve kterém se vyskytují. Vy jste v balíčku v jednotlivých sáčcích dostali semínka 3 druhů borovic.

1. Borovice lesní - je původní v našich podmínkách. Je to borovice, kterou vidíme v našich lesích. Její semínka jsou drobná a klíčivost mají asi 80%. ....To jsou semínka, ze kterých budou děti pěstovat své stromečky vhodné k zasazení do lesa.

2. Borovice černá - roste převážně v teplejších oblastech (Středomoří - Chorvatsko, Itálie, Španělsko). Je odolnější vůči suchu. U nás ji vídáme v zahradách a v parcích.

3. Borovice limba - domovem této vzácné odrůdy jsou vysoké hory (Např. Alpy). U nás se s ní setkáváme opět v okrasných zahradách a v parcích. Je jednou z 8 druhů borovic na světě, jejíž semena jsou jedlá. Vyrábí se z nich cenný olej.

   Více informací i semenech a jednotlivých druzích borovic najdete na našich webových stránkách (www.PROBOUZENI.cz) . Nyní několik doporučení pro zasazení semínek.

  1. Semínka uchovejte v chladu (nejlépe v lednici), do doby než je budete sázet.
  2. Opatřete si květináč o objemu minimálně 1 litr, aby kořínky měly dostatek prostoru až stromečky porostou.
  3. Hlínu na sázení použijte obyčejnou ze záhonku nebo zahradnický substrát. Máte-li možnost, přidejte do ní trochu lesní půdy.
  4. Semínka dejte do hlíny maximálně 1 cm hluboko a přihrňte. Květináče se semínky je možné nechat ve třídě, na chodbě i venku.
  5. Budete-li mít květináče se semínky v interiéru, můžete je sázet už nyní.
  6. Pokud se rozhodnete dát semínka rovnou ven, počkejte se sázením asi tak do poloviny dubna a nezapomeňte zabezpečit  květináče proti myším a ptákům (nejlépe kusem tkaniny nebo síťky, kterou odtraníte, až semínko vyklíčí).
  7. Podle potřeby semínka zalévejte, aby byla hlína vlhká.

   Doba vyklíčení semínka záleží na konkrétních podmínkách daného místa. Obvykle je to 1 - 2 týdny.

   V případě jakýchkoliv dotazů a připomínek piště na naši adresu smitka.jiri@centrum.cz

Těšíme se především na zkušenosti a informace o Vašem pojetí projektu. Chtěl bych ještě zmínit, že celý projekt jsem připravoval tak, aby v něm byl prostor k tomu, nechat děti svobodně tvořit. Vždyť od malého semínka se toho mohou tolik naučit.

   Přeji Vám hodně úspěchů při pěstování sazeniček borovice a těším se s Vámi nashledanou na našich webových stránkách www.PROBOUZENI.cz, jejichž start je připraven na začátek dubna 2008. Chci Vám na nich nabídnout informace a materiály k našemu projektu, rozhovory se zajímavými lidmi, dát Vám prostor pro prezentaci a komunikaci s ostatními školami atd.

Jiří Smítka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář